Vitamin D

07.11.2020

Podzim už si brzy podá ruku se zimou, aby se vystřídaly ve vládnutí. Co to znamená? Co to přináší? Jak se to projeví na našem těle?  Můžeme pro sebe udělat něco navíc?

Je nám známo, že sluneční záření dosahuje v zimních měsících nejnižších hodnot. Slunce má dobrý vliv na naši psychiku a jeho paprsky pomáhají vytvářet v těle vitamin D. O možnostech, jak si zlepšit v zimě náladu, si povíme možná někdy příště. Dnes nás budou zajímat účinky a prospěšnost vitaminu D.
 

 

Vitamin D je vitamin rozpustný v tucích. Podílí se na ukládání vápníku do kostí a zubů, urychluje hojení zlomenin. Hraje roli v procesu učení a pamatování. 

Významným pomocníkem je v oblasti naší imunity. Svoji funkci plní prokázaným vlivem na některé buňky našeho imunitního systému, zlepšuje reakci těla na  zánětlivé procesy. Z toho důvodu je zvláště v zimních měsících hojně doporučována jeho suplementace do těla.

Při nedostatku vitaminu D se může ukládat vápník v cévách a způsobovat tak zvanou kalcifikaci cév. To má bezesporu následně negativní vliv na náš srdečně cévní systém.

U starší populace mívá deficit vitaminu D negativní dopad na vstřebávání vápníku. Tato skutečnost pak vede k odvápňování kostí.

Většina dospělé populace má nároky na denní příjem vitaminu D v dávkách 800 - 1000 IU. Pro aktivaci imunitních procesů v těle je doporučována dávka až 2OOO IU.

U specifických skupin jako jsou těhotné, senioři nebo třeba nedonošené děti nejčastěji určuje správné dávky vitaminu D lékař. Co můžeme udělat?

Vitamín D je obsažen v řadě námi běžně konzumovaných potravin. Najdeme jej v mléce, mléčných výrobcích, vejcích nebo také v mořských rybách.

Pokud chceme udělat více a být si jisti, že jsme příjem vitaminu D nezanedbali, můžeme jej suplementovat ve formě dostupných doplňků stravy. Běžně nalezneme na půdě lékárny řadu produktů s obsahem vitamínu D, můžeme volit od produktů obsahujících vysoké dávky samotného vitamínu D až po přípravky, které jsou obohaceny o další minerální látky nebo vitamíny. 

Lékárník Vám pomůže vybrat takový produkt, který bude optimální právě pro Vás s ohledem na Vaši situaci a zdravotní stav.Zpracoval: PharmDr. Petra Juppová